Первинна допомога

Аптечка першої медичної допомоги: що до неї повинно входити

В умовах надзвичайної ситуації дуже важливо зібрати аптечку першої медичної допомоги. В неї обов’язково повинні входити:


  • гумові рукавички;

  • засоби для зупинки кровотечі (кровоспинний бинт, турнікет);

  • медичний та сухий спирт;

  • бинти і марлеві серветки;

  • пластирі;

  • еластичні бинти;

  • спиртові серветки і антисептичні засоби;

  • протизапальні і знеболювальні засоби;

  • антибіотики і жарознижувальні засоби;

  • засоби від обмороження;

  • ліки, які приймає людина щодня (якщо такі є).

Надання домедичної допомоги у разі ушкодження кінцівок та кровотечі

  1. Переконайтеся, що немає небезпеки для вашого життя та здоров’я.

  2. Ретельно огляньте потерпілого, визначте, чи він дихає та при свідомості.

  3. Викличте бригаду швидкої медичної допомоги (103).

  4. Якщо немає кровотечі: одягніть гумові рукавички, підніміть ушкоджену кінцівку, накладіть на рану чисту і стерильну серветку чи бинт.

  5. За артеріальної кровотечі: накладіть на рану чисту, стерильну серветку, бинтову пов’язку, натисніть безпосередньо на рану, підніміть кінцівку, якщо кровотеча не зупиняється, накладіть тісну пов’язку на рану та спробуйте перетиснути артерію на відстані від рани, якщо кровотеча не зупиняється, накладіть джгут.

  6. За венозної кровотечі: накладіть на рану чисту і стерильну серветку, натисніть безпосередньо на неї, підніміть кінцівку, якщо кровотеча продовжується, накладіть на рану бинтову пов’язку.

  7. Підніміть потерпілого на спину та підніміть ноги вверх (вище рівня серця).

  8. Вкрийте покривалом.

Надання домедичної допомоги: інструкція в разі зупинки серця і дихання

  1. Якщо ви бачите, що у потерпілого немає дихання, потрібно провести серцево-легеневу реанімацію:

  2. Виконуєте 30 натискань на грудну клітку (глибина не менше 5 см). Частота натискання повинна бути 100 в хвилину.

  3. Виконуєте два вдихи з використанням дихальної маски або маски-клапану. Повинне тривати не більше 5 секунд.

  4. Поперемінно повторюйте два попередніх пункта.

Ви також можете завантажити собі на телефон застосунки, які допомагають надавати першу медичну допомогу і розповідають, як це робити. Наприклад, “Перша допомога — МФЧХ і ЧП“. Цей застосунок доступний для Android та iOS.

Правила транспортування потерпілого

Потерпілого потрібно переносити на спині, плечах або руках. Якщо допомога надається однією людиною, потрібно встати на одне коліно збоку від потерпілого і взяти його під спину однією рукою. Іншу руку підкласти під стегна. Якщо потерпілий в свідомості він повинен охопити свого носія рукою за шию і притулитися до тіла. Цей спосіб підходить, якщо у потерпілого немає переломів кінцівок чи ребер.

Дві особи можуть переносити потерпілого на руках за допомогою методу “на замку”. Потрібно встати поряд і з’єднати руки так, щоб утворився замок (сидіння). Якщо водночас потерпілого потрібно притримувати, “замок” можна утворювати двома або трьома руками.


В наш час особливо важливо вміти зупиняти кровотечу та надавати іншу домедичну допомогу — це може врятувати життя. Навчитися базових правил бажано кожному. У мирному житті це теж не буде зайвим. Тому співробітники нашої гімназії з задоволенням долучилися до курсу, були вмотивовані та зацікавлені отримати нові навички надання першої домедичної допомоги. Вдячні команді професіоналів навчально-тренувального центру з тактичної медицини "КоЛеСо", які допомогли освоїти багато нових корисних знань та вмінь!

https://www.facebook.com/koleso.zp